Dev reklam

Ne olacak bu iyi derenin hali?

Ne olacak bu iyi derenin hali?

Karadeniz bölgemizde hes projeleri adı altında akarsu katliamı sürüyor. Ekonomi için gerekli olduğu vurgulanan hes projeleri için her geçen gün çok sayıda dere ve akarsuyumuz yok olmanın eşiğine geliyor. Yerel halk ve toprak sahipleri kendilerine önerilen ücretleri reddedemiyor.

300 250

Ne olacak bu iyi derenin hali?

Karadeniz bölgemizde hes projeleri adı altında akarsu katliamı sürüyor. Ekonomi için gerekli olduğu vurgulanan hes  projeleri için her geçen gün çok sayıda dere ve akarsuyumuz yok olmanın eşiğine geliyor. Yerel halk ve toprak sahipleri kendilerine önerilen ücretleri reddedemiyor.

Bu durumun en somut örneği, Rize, Of arasında yer alan İyidere. Birzamanlar gürül gürül akan sularında balıkların cirit attığı, gençlerin karşıya geçerken çekindiği bu güçlü akarsunun son hali doğa tutkunu ve ülkemize gönül vermiş insanlar üzüyor. Heryerde yükselen binalar, arap sermayesinin Trabzon ve Rize başta olmak üzre, Ordu'ya da girmesi özelleşmenin bedelini doğal güzelliklerimizi yitirmek ile karşı karşıya kalarak ödemek üzereyiz.

Of yolu üzerinde, at çiftliğine giderken gözünüzü önğnde yükselen tepelerinde bulutlar olan dağlara bakıp ne kadar güzel derken, bir anda sağda ve solda yükselen inşaat malzemesi yada herhangi bir fabrikanın dumanlarını görüyor kahroluyorsunuz. Hayvanlığın sona ermek üzere olduğu karadeniz bölgemizde, doğa güzelliklerimiz maalesef ülke ekonomisinin gelişmesi adına yok ediliyor. Bu yeşillikler, bu tepeler, bu akarsular yok edilmeye devam edilirse, doğa ana bunun bedelini ağır şekilde ödetebilir. Bilimsel verilere göz attığımızda Karadeniz sahil şeridinde tepelerdeki evler ve binalar neredeyse 20 yıllık. Bu şekilde kentleşme devam ederse, akarsular kesilir ve doğa yok olursa, erozyon ve toprak kayması bu yapıları etkileyecektir.

İşte iyidere'nin son hali;

Özel haber 

Emre Ata

Habermark

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşivde Ara

Son dönemin en iyi bilim kurgu filmi sizce hangisi?

  • Interstellar
  • Mad Max Fury Road
  • Terminator Genisys
  • Prometheus
  • Snowpiercer
  • The Martian

astropay