Dev reklam

Facebook'ta etkin fenomen sayfalara binlerce TL harcayan sayfa sahipleri lütfen dikkat

Merhaba arkadaşlar, Sosyal medya sektöründe olan bir kardeşiniz olarak sizlere bir konuda dikkat çekmek istiyorum. Yaptığınız iş çok ciddi bir iş biliyorsunuz, ülkemiz sosyal medyayı Twitter'ı Facebook'u kullanmayı seviyor. Sizlerde yuva geçindiriyorsunuz, geçimizini web siteleri ve bu tür sosyal.... —  Emre Ata

Merhaba arkadaşlar,

Sosyal medya sektöründe olan bir kardeşiniz olarak sizlere bir konuda dikkat çekmek istiyorum. Yaptığınız iş çok ciddi bir iş biliyorsunuz, ülkemiz sosyal medyayı Twitter'ı Facebook'u kullanmayı seviyor. Sizlerde yuva geçindiriyorsunuz, geçimizini web siteleri ve bu tür sosyal medya sayfaları satın alarak yada oluşturarak sağlıyorsunuz. Viral yada normal reklam, web sitesine link çıkışı vs.

Bunlar çok güzel şeyler insanlara bilgi vermek onların yoğun iş hayatında yada günlük yaşamda yaşadığı sıkıntılardan biraz uzakşalmasını sağlamak yada bilgilendirmek. Ama bakın son dönemde ülkemzide meydana gelen bir olaya dikkatinizi çekeceğim. Bir vatandaşımız sosyal medya üzerinde takip ettiği sayfalardan birinin paylaştığı bilgi yada yönlendirme sayesinde etkilenerek bir vatandaşımıza halk otobüsünde saldırdı. Sonuç olarak meydana gelen olaylar , protestolar ve gelişmeler birçok kurumu kuruluşu ve insanı etkledi.

Protesto eylemleri gerçekleşti, saldırgan kişinin hayatı boyunca yaşayacağı sıkıntılar ortaya çıktı. Sizler bu tür sayfalara binlerce Türk lirası akıtıyorsunuz bazılarınız doğal yoldan reklam ile sayfalarını büyütüyor ama bu iş için ciddi yatırım yapan değerli girişimcilerimiz mevcut.

İnsanlara bilgi vermek, paylaşım yapmak desteklediğiniz siyasi parti yada partili kişiler hakkında bilgiler paylaşmak, yada herhangi bir kamuoyu gündem konusu hakkında insanlara değerli yorumlarınızı aktarmak en doğal hakkınız. Fakat size yakın gelecekteki bir tehlkikeden bahsedeyim. Bu durum sadece hobi olarak bu işle uğraşan sosyal medyacıların pek umurlarına olmaz fakat ciddi yatırımlar ile sayfa sahibi olan kişileri medya kuruluşlarının sayfalarını yakından ilgilendiriyor.

Son dönemde meydana gelen sosyal medya linç olayı mesela Ecem Uzgör hakkında açılmış sahte bir hesap ağzından yapılan söylemi gerçekmiş gibi servis edilmesi kişilik haklarına saldırıya kadar gitmiş bir durum. Ayrıca yine bir sosyal medya sayfasının paylaşımı sonucu günlük yaşamında yolda giden bir kadına tekma atan vatandaşımızın durumu.

Eğer siz değerli sosyal medya liderleri buna Atatürk, Osmanlı, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Atezim yada Din, Spor, Magazin ve her sektörden ile alakalı sayfalarda dahil. Bu tür sayfalara hükmeden değerli sosyal medya uzmanlarımız. Bu durumlar daha sık bir hale gelirse, hükümetimiz ve bilişim suçları birimi bu tür sayfaların peşine düşecek ve inceleyecektir.

Hemşire kardeşimize saldırıda bulunan vatandaşımızın sosyal medya hesabı incelendiğinde yaptığı paylaşımlardan anlaşılıyor ki bir sayfanın paylaştığı bir nottan etkilenerek bu hareketi gerçekleştirmiş. 

Tekrar ediyorum lütfen duyarlı olalım. Sosyal medyada insanlara yalan yalnış bilgiler vermekten yada yönlendirmekten kaçınalım. Aksi taktirde Facebook yetkilileri Twitter yetkilileri bu tür '' haklı etileyecek durumlara'' '' Kişilerin haklarına saldırı '' sebebiyet vermekten dolayı, senelerin emeği ya da binlerce Türk Lirası ile elde ettiğinzi sayfaları kapatabilir. Hakkınızda işlem başlatılabilir.

Ekmeğinizden olmayın sosyal medyayı bilinçli kullanın. 

Gençleri küfüre yönelten , küfürü doğal bişeymiş gibi gösteren yorumları lütfen denetim altında tutalım. Aşırı capslerden ve taciz içerikli, şiddet içerikli paylaşımlardan uzak duralım.

Ben size gelecekte olabilecekleri bir Google News uzmanı olarak anlatmaya çalıştım. Facebook, Twitter gibi sosyal medya paylaşım platformları kendi içlerinde oluşmuş bir sayfa yada profilden kaynaklı olayın mahkemeye düşmesi sonucu ve hukuki durum dışında insanların etklendiğini öğrendikleri anda ne sayfanıza acırlar nede sizin emeğinize , sermayenize. Sayfalarınızdan olduktan sonra üzülmeyin diye bunları size aktrmak istedim.

Bu bir kardeşiniz olarak sizden ricamdır. Ben uyarıyorum siz yine istediğinizi yapabilirsiniz.Bu sosyal medya savaşına bir son verin.

Saygılarımla

Emre Ata

0 Yorum

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşivde Ara

Son dönemin en iyi bilim kurgu filmi sizce hangisi?

  • Interstellar
  • Mad Max Fury Road
  • Terminator Genisys
  • Prometheus
  • Snowpiercer
  • The Martian

astropay