Dev reklam

DEFOLU BİR KELEBEĞİN HAYAT FOTOĞRAFI

Tarih 8 Nisan 1970 yer İzmir, kozasından çıkar.Yahu kadın İzmirli diyorum,sevmeyeceksin de n'apacaksın(?) Yazdığı şiirlerin içindeki çiçekleri toplayıp elbette başına taç yapaçaksın.O çiçeklerin içinde ölüsünü şiirlerle yıkadığı annesi Füsun'a ,on dört yaşındaki bir Didem gibi mermer masanın soğuklu.... —  Gizem Yılmaz

Tarih 8 Nisan 1970 yer İzmir, kozasından çıkar.Yahu kadın İzmirli diyorum,sevmeyeceksin de n'apacaksın(?) Yazdığı şiirlerin içindeki çiçekleri toplayıp elbette başına taç yapaçaksın.O çiçeklerin içinde ölüsünü şiirlerle yıkadığı annesi Füsun'a ,on dört yaşındaki bir Didem gibi mermer masanın soğukluğunda yaşlanacaksın.Şiirlerinde onunla yas tutup,onunla kedilerin başını okşayacaksın.Bunun içindir ki tırnaklarıyla, yaldızlı çokomel kağıtları gibi düzeltmek istediği yazgısını kendi hayatının senaryosuymuş gibisine okuyacaksın.Başlayalım o vakit...
Annesi Füsun genç yaşta hayatını kaybedince ''Annesizlikten şair oldum'' dediği dönemi başlar Didem'in.Geriye annesinden iki değer kalmıştır biri kardeşi Işıl diğeri anne yarısı Hale Hanım.Didem ve kardeşi Işıl, teyzeleri Hale Hanım sayesinde şiirle tanışırlar.
Hale Hanım , anneleri Füsun'un pek önemli şairlerin şiirlerini tuttuğu defteri verir onlara.Bu defter ve teyzelerinin yirmi beş yıllık Varlık dergisi koleksiyonu Didem'e ve Işıl'a şiirden bir yol olur.Bundan böyle Didem,Güzin Ablası kitaplar olan bir kız olur ve aynı zamanda Hukuk Fakültesi’nde okumaya başlar.Henüz 19 yaşındayken okulu yarıda bırakır ve üvey annesi ile babasıyla yaşadığı evden kaçarak birkaç seneye bitecek olan mutsuz geçireceği evliliğini gerçekleştirir.
Evliliğine son vermesinin ardından bir bodrum katına taşınır.Her ne kadar maddi gücü olmadığı için buraya taşınmış olsa da Didem , rutubete dayanılabildiği sürece bodrum katlarının şiir yazmak için çok iyi yerler olduğunu düşündüğünü söyler.Bu yıllarda tasavvufla ilgilenir.''Siz Aşktan N'anlarsınız Bayım'' şiirindeyse bundan söz ediyor olsa gerek.
''...
Allah'la samimi oldum geçen üç yıl boyunca
Havı dökülmüş yerlerine yüzümün
Büyük bir aşk yamadım
Hayır
Yüzüme nur inmedi, yüzüm nura indi bayım
Gözyaşlarım bitse tesbih tanelerim vardı
Tesbih tanelerim bitse gözyaşlarım...
...'' der.
Yazdığı şiirlerle bir yere gelme gayesi olmadığından kardeşi Işıl bir gün ,Didem’in bodrum katında geçen yıllarında yazdığı şiirleri derler toplar ve şiir yarışmasına gönderir. Didem,“Grapon Kağıtları” adı verilen ilk kitabıyla ödülün sahibi olur.
Didem,bundan sonraki hayatını artık İstanbul'da geçirir.Biz okuyucularına bıraktığı son kitabı olan Pulbiber Mahallesi’ni,taşındığı Kuledibi’ndeki mahallesinden ilham alarak yazar.Ardından kitabında da geçen kedi Zeyna’yla yaşadığı eve çıkar.
“Bir çılgınım
Kedilerin ruhlarımızı okuduğuna inandırmaya çalışan herkesi.'' der Didem.
Yıl 2005 olduğunda ise 2008 yılında kucağına alacağı Füsun'un babası Timur ile tanışır.
Didem de tıpkı annesi gibi kızı küçük yaştayken kansere yakalanır ve kızı Füsun'a bir mektup bırakır.Mektupta ise kızından tek isteği şudur:
''Canım kızım, cehaletimden şair oldum… Annesizlikten. Sen sakın şair olma!” der .Bir ''Didem Madak'' olarak değil ''Anne'' olarak kaleme almıştır.Mezar taşına ''FÜSUN'UN ANNESİ''yazılmıştır.

0 Yorum

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşivde Ara

Son dönemin en iyi bilim kurgu filmi sizce hangisi?

  • Interstellar
  • Mad Max Fury Road
  • Terminator Genisys
  • The Martian
  • Prometheus
  • Snowpiercer

astropay